logo pomimo - powrót na stronę główną

Parkowanie i niepełnosprawność

mobilność

14 gru 2023

narysowana na asfalcie niebieskie miejsce do parkowania
narysowana na asfalcie niebieskie miejsce do parkowania
narysowana na asfalcie niebieskie miejsce do parkowania

Faktycznie — specjalne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych są ważne i bardzo potrzebne. Oczywiście, o ile nie są zajęte, ale to już inna historia.Autor: Krystian z Agere

Bądźmy razem w Społeczności Pomimo, grupie osób które podejmują się działania pomimo niepełnosprawności spolecznosc.agere.org.plPo co ta "koperta" dla osób niepełnosprawnych?


Tzw. niebieska koperta umieszczona blisko wejścia do ważnego obiektu (choćby to była kawiarnia lub kino!) to prawdziwe wybawienie dla osoby niepełnosprawnej mobilnie, która potrzebuje jakoś przebyć drogę od auta do wejścia. Na kulach czy na wózku, potrafi być naprawdę ciężko, szczególnie w zimę i deszcz.

Na szczęście takich miejsc jest dużo. Z pewnością dużo więcej niż jeszcze 10 lat temu. I powinno być jeszcze więcej, zważywszy jak duża część społeczeństwa jest niepełnosprawna mobilnie. A z tych, które są, trzeba korzystać.


Sytuacja w stolicy i w kraju


W Warszawie lub innych (wojewódzkich) miastach jest bardzo dobrze. Praktycznie na każdej ulicy jest „koperta”.

Tak powinno być. A to jeszcze za mało, zważywszy, że mniej więcej 5% Polaków może być niepełnosprawna mobilnie. Wielkie miasto to dla każdego problem z parkowaniem, więc kopert powinno być w nadmiarze, ze względu na osoby wyraźnie tego potrzebujące.

Pytanie czy tak samo jest w innych miastach? Z moich podróży po kraju mogę stwierdzić, że tylko nieco gorzej. Na wsi jest gorzej. Tyle, że na wsi nawet bez specjalnych uprawnień nie ma problemu z parkowaniem.

Ogólnie rzecz biorąc jest więc po prostu dobrze. Cały kraj jest pod tym względem dość dobrze przygotowany na turystów z niepełnosprawnościami. Na Ciebie też!


Ukryte możliwości


Warto wspomnieć o ukrytych zdolnościach karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Pozwala ona ignorować pewne zasady ruchu drogowego wyznaczone znakami. Wszystko po to, by jednak dotrzeć jak najbliżej celu. Jakie to przywileje da Ci karta parkingowa?

Wspomnę o dwóch najważniejszych. Tak więc znak B-2 „zakaz wjazdu” (cały czerwony z białym paskiem po środku) nie pozwoli wjechać pod prąd również z kartą. Co innego ze znakiem B-1 „zakaz wjazdu w obu kierunkach”, który jest używany do wyłączania drogi z ruchu. Tutaj już karta parkingowa użożliowai wjazd za znak.

Trochę podobnie jest z postojem. Nie można w każdym wypadku stawać za znakiem B-36 „zakaz zatrzymywania”, ale już tam gdzie można się zatrzymać na chwilę, ale nie pozostawić auta, czyli za znakiem B-35, „zakaz postoju” osoba z kartą może postawić auto na dłużej.W całym kraju, nie tylko w największych miastach, osoba niepełnosprawna znajdzie specjalne miejsca do parkowania. Skorzystaj nie tylko z uprawnień do pozostawiania auta na „kopercie”, ale i ignorowania pewnych znaków, które uniemożliwiają dotarcie do celu.

Po szczegóły tych rozwiązań polecam jednak sięgnąć do dokładnych opracowań. Tu chcę zaznaczyć te możliwości, z których warto skorzystać. Droga do zwiedzania kraju jest dzięki temu otwarta.


kampania społeczna na rzecz 

aktywności osób niepełnosprawnych

sprawdź hasztagi
#pomimo #niepełnosprawności

kampania prowadzona przez Agere Fundację

jesteś mobilny? jak to robisz? >>>

Ta strona korzysta z plików przechowywanych przez przeglądarkę zwanych "cockies". Umożliwiają one późniejszą identyfikację użytkownika i jego ustawień. Korzystając z tej strony akceptujesz to. Możesz też skasować te pliki w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki.

Witryna pomimo.agere.org.pl powstała dzięki dotychczasowym darowiznom.

Jej utrzymanie wymaga pracy konkretnej osoby. Pokrycie tych kosztów jest możliwe dzięki wsparciu Patronów Agere z  www.patronite.pl/agere/

Dołącz do nich, a to dzieło będzie też Twoje :)

(c) 2023 Agere Fundacja Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych

Ta witryna internetowa działa w ramach domeny agere.org.pl. Stworzona i prowadzona przez osoby niepełnosprawne działające w ramach Agere Fundacji.

Witryna stworzona przy wykorzystaniu narzędzia do dizajnu i utrzymywana dzięki uprzejmości framer.com