logo pomimo - powrót na stronę główną

Podróżowanie na wózku

mobilność

20 gru 2023

podroz na wózku nad morze
podroz na wózku nad morze
podroz na wózku nad morze

Podróżowanie było pasją moją i męża od zawsze. Na naszej drodze pojawiało się zawsze wiele trudności, nasze finansowe możliwości były skromne, a do tego cały czas towarzyszyła nam moja choroba - postępujący zanik mięśni.

Odległości jakie byłam w stanie pokonać stawały się coraz krótsze i moja forma była coraz słabsza. Czy niepełnosprawność mobilna mnie powstrzymała?


Autor: Monika z Wakacje bez barier

Redakcja: Krystian z Agere


Bądźmy razem w Społeczności Pomimo, grupie osób które podejmują się działania pomimo niepełnosprawności spolecznosc.agere.org.pl


Coś się kończy, coś zaczyna


Niestety 5 lat temu choroba zmusiła mnie do korzystania z wózka poza domem. Chwila zwątpienia była bardzo krótka i nigdy nie przestałam wierzyć, że jeszcze wiele podróży przed nami.

Doszłam do wniosku, że nic nie dzieje się bez powodu, a koniec pewnego etapu musi oznaczać początek nowego.


Wyjść z domu


Podróże, takie jak nasze, nie muszą oznaczać zdobywania szczytów i pobijania rekordów. Podobnie jak Agere Fundacja, chcemy, aby osoby niepełnosprawne wyszły z domu, wyjechały na urlop, niekoniecznie w ramach turnusu rehabilitacyjnego.

Przecież można samemu. W dwie osoby ZWIEDZILIŚMY już większość kraju, przejechaliśmy Polskę wzdłuż i wszerz, wszystko pomimo niepełnosprawności, ograniczonej mobilności!


Cała Polska


Osoby poruszające się na wózku żyją dziś AKTYWNIE, pracują, latają samolotem, podróżują koleją, nurkują, bo bariery są tak naprawdę tylko w naszych głowach.

Ciało ogranicza możliwości, ale pozostaje ich dużo. Tę całą resztę blokuje psychika. A otoczenie? Jak wygląda dostosowanie architektury do potrzeb mobilności?

Bardzo wiele zmienia się w Polsce na lepsze: większość obiektów publicznych zwiedzimy ze zniżką i udogodnieniaimi, powstają nowe ścieżki spacerowo — rowerowe, można wjechać kolejką gondolową na kilka górskich szczytów, kolej inwestuje w przystosowane wagony i wspiera podróżujących niepełnosprawnych.


Przygotuj się


Niepełnosprawność to dodatkowe PRZYGOTOWANIA przed podróżą. Przed wyprawą wiedzieć trzeba jak najwięcej i zaplanować najdrobniejszy szczegół podróży i pobytu.

Czy jest podjazd, a może przeszkodzi wysoki próg, czy hotel ma przystosowanie łazienki, odpowiedni parking, gdzie jest toaleta po drodze?

Niespodzianki zdarzają się wszędzie i z tym trzeba się liczyć. Każdy z nas ma inne problemy i wymagania, więc podróż musi być szyta na miarę i przygotowana.


Nie na marne


Za nami wiele godzin poszukiwań, zadawania pytań i spisywania szczegółów. Nie chcieliśmy, aby ten ogrom naszej pracy poszedł na marne. Tak zrodził się pomysł na obecność w sieci.

Nasz fanpage na fejsie obserwuje już ponad 3000 niepełnosprawnych na wózkach, którzy korzystają z naszych doświadczeń i podążają tropem naszych PODRÓŻY po Polsce. Przygotowujemy też „Przewodnik bez barier”, który można ściągnąć za darmo.Dzisiejszy świat, z pomocą techniki i internetu, daje nam nieograniczone możliwości i staramy się z tego korzystać. Przygotowania sprawiają, że nie pozostaje wiele czasu na myślenie o chorobie lub innych problemach. I tego życzę wszystkim osobom, nie tylko tym niepełnosprawnym. Korzystajcie z życia na tyle, na ile jest to możliwe!

kampania społeczna na rzecz 

aktywności osób niepełnosprawnych

sprawdź hasztagi
#pomimo #niepełnosprawności

kampania prowadzona przez Agere Fundację

jesteś mobilny? jak to robisz? >>>

Ta strona korzysta z plików przechowywanych przez przeglądarkę zwanych "cockies". Umożliwiają one późniejszą identyfikację użytkownika i jego ustawień. Korzystając z tej strony akceptujesz to. Możesz też skasować te pliki w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki.

Witryna pomimo.agere.org.pl powstała dzięki dotychczasowym darowiznom.

Jej utrzymanie wymaga pracy konkretnej osoby. Pokrycie tych kosztów jest możliwe dzięki wsparciu Patronów Agere z  www.patronite.pl/agere/

Dołącz do nich, a to dzieło będzie też Twoje :)

(c) 2023 Agere Fundacja Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych

Ta witryna internetowa działa w ramach domeny agere.org.pl. Stworzona i prowadzona przez osoby niepełnosprawne działające w ramach Agere Fundacji.

Witryna stworzona przy wykorzystaniu narzędzia do dizajnu i utrzymywana dzięki uprzejmości framer.com