logo pomimo - powrót na stronę główną

Szlakiem pierwszych Piastów

podróże

11 kwi 2024

Czy osoba niepełnosprawna może podróżować? Czy turystyka i niepełnosprawność idą w parze? Kolejny raz pokazałem moim wyjazdem w zeszłe wakacje, że tak.


Autor: Krystian z Agere

Bądźmy razem w Społeczności Pomimo, grupie osób które podejmują się konkretnego działania pomimo niepełnosprawności spolecznosc.agere.org.pl


Autem w kraj

To nie był oficjalny wyjazd w ramach Agere Fundacji. Takie będą, o ile będą darowizny na www.patronite.pl/agere. Nie było, więc po prostu postanowiłem pojechać na parę dni w okolice Gniezna, czyli tam gdzie rodziło się polskie państwo.

Czytałeś już pewnie inne moje artykuły, a więc wiesz że jestem niepełnosprawny mobilnie. Taki wyjazd jest więc dla mnie dużym wyzwaniem zarówno fizycznym, jak i logistycznym.

Trafiłeś zresztą na tą stronę, a więc zapewne też masz taką niepełnosprawność. Wiesz o co chodzi. Trzeba mieć kogoś do pomocy, znaleźć właściwy nocleg, wszystko opracować, wiedzieć co robić i gdzie pójść.


7 dni i 10 miejscowości

Trzeba przyznać, że udało się bardzo fajnie. Oprócz Gniezna zwiedziłem jeszcze dziewięć innych miejscowości. W sumie było to 10 miejscowości zwiedzonych w siedem dni.

A więc da się pomimo niepełnosprawności? Da się — oczywiście jak wszystko. Trzeba się tylko przygotować. Mam po tym wyjeździe piękne wspomnienia, a poza tym kolejny raz udowodniłem sobie jak wiele mogę, pomimo niepełnosprawności, wykonać.

Kolejny raz potwierdziłem, że niepełnosprawność to wcale nie jest bariera do działania. Mimo tych wniosków mam jednak spostrzeżenie.


Mało nas, a przecież dużo nas!

Byłem na wyjeździe tyle dni, pełny tydzień. I podczas całego tylko czasu w różnych miejscowościach, miastach dużych i miasteczkach, nie zobaczyłem prawie żadnej osoby niepełnosprawnej.

Jedynie podczas zwiedzania Ostrowa Lednickiego (czyli, co ciekawe, wcale nie w mieście, gdzie jest przecież łatwiej …) zobaczyłem jedną osobę na wózku. Z czego to wynika? Nie mam zielonego pojęcia.


Oprócz tego małego podsumowania mojego wyjazdu chciałem pokazać jeszcze coś więcej. Zobacz, że osoba niepełnosprawna mobilnie może podróżować. Dowodzę tego raz po raz.

Mimo to ilość osób niepełnosprawnych, która podróżuje jest przerażająco mała. Przecież niepełnosprawnych Polaków jest prawie 12%. A to oznacza, że podczas mojej małej podróży powinienem ich spotkać przynajmniej 10-u. Czemu tak nie było?


kampania społeczna na rzecz 

aktywności osób niepełnosprawnych

sprawdź hasztagi
#pomimo #niepełnosprawności

kampania prowadzona przez Agere Fundację

jesteś mobilny? jak to robisz? >>>

Ta strona korzysta z plików przechowywanych przez przeglądarkę zwanych "cockies". Umożliwiają one późniejszą identyfikację użytkownika i jego ustawień. Korzystając z tej strony akceptujesz to. Możesz też skasować te pliki w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki.

Witryna pomimo.agere.org.pl powstała dzięki dotychczasowym darowiznom.

Jej utrzymanie wymaga pracy konkretnej osoby. Pokrycie tych kosztów jest możliwe dzięki wsparciu Patronów Agere z  www.patronite.pl/agere/

Dołącz do nich, a to dzieło będzie też Twoje :)

(c) 2023 Agere Fundacja Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych

Ta witryna internetowa działa w ramach domeny agere.org.pl. Stworzona i prowadzona przez osoby niepełnosprawne działające w ramach Agere Fundacji.

Witryna stworzona przy wykorzystaniu narzędzia do dizajnu i utrzymywana dzięki uprzejmości framer.com